- Základné informácie
- Anotácia
- Ciele projektu (základné)
- Ciele projektu (detailné)
- Metódy
- Aktivity projektu (so zapojením CSPV SAV)
- Výstupy
- Centrum spoločenských a psychologických vied SAV, v. v. i.
- ENTRANCES
- 883947
- Mgr. Richard Filčák, MSc. PhD., Mgr. Daniel Škobla Daniel, MA, PhD.
- Dušana Dokupilová, Matúš Grežo, Branislav Uhrecký
- 1.5.2020 - 31.10.2023
- Španielsko, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Nórsko, Belgicko, Poľsko, Rumunsko, Portugalsko, Francúzsko, Veľká Británia
- Horizont 2020
- Európska únia
- Konzorcium tvorí 14 organizácií: hlavný koordinátor University of A Coruna (UDC)/Španielsko, Agenzia nazionale per le nuove tecnologie, l’energia e lo sviluppo economico (ENEA)/Taliansko, Knowledge and Innovation – Rome (K&I)/Taliansko, Halle Institute for Economic Research (IWH)/Nemecko, Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development (IOER)/Nemecko, Centre for Social Innovation (ZSI)/Rakúsko, Norwegian University of Science and Technology (NTNU)/Nórsko, European Association of Development Agencies (EURADA)/Belgicko, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE PAN)/Poľsko, Faculty of Psychology and Education – University ‘Alexandru Ioan Cuza University’ of Iasi (UAIC)/Rumunsko, Portuguese Society of Innovation (SPI)/Portugalsko, Women Engage for a common future/Francúzsko, Cardiff University/Veľká Británia
Projektom ENTRANCES – Transformácia energie od uhlia a uhlíka: Vplyvy na spoločnosť, ktorý je financovaný z rámcového programu Európskej komisie Horizont 2020 nadväzuje Centrum spoločenských a psychologických vied, Prognostický ústav SAV na niekoľko rokov výskumu sociálnej a ekonomickej transformácie spojenej s prechodom na obehové a nízko - uhlíkové hospodárstvo. Implementuje sa v rámci konzorcia 14 európskych univerzít a výskumných inštitúcii v spolupráci so sociálnymi partnermi a jeho súčasťou je aj prípadová štúdia transformácie regiónu hornej Nitry.
Projekt je zameraný na výskumnú tému H2020 „Aspekty sociálnych a humanitných vied v oblasti prechodu na čistú energiu“ a zameriava sa na „výzvy, ktorým čelia regióny náročné na uhlík.“ Cieľom projektu je analýza vplyvov prebiehajúcej a plánovanej zmeny spôsobu výroby a spotreby energie v multikontextovom rámci: 1) politiky dekarbonizácie; 2) prebiehajúce procesy odstraňovania teritorializácie; a 3) územný rozmer prechodu na čistú energiu. Tieto kontextové prvky definované v projekte následne poskytnú údaje a informácie pre interpretáciu hlavných výskumných otázok: a) Riziká ukončenia ťažby uhlia a transformácie regiónov s vysokým podielom spotreby uhlíka môžu viesť k rôznym dopadom. Spolu s týmito procesmi sa objavujú aj konflikty, ktoré sa presúvajú z miestnej na národnú a európsku úroveň a naopak. Hlavným zameraním projektu je analýza týchto konfliktov a vyjednávacích procesov, ktoré sa ich týkajú, ako aj kontextu verejných politík a politickej kultúry formujúcich priebeh a intenzitu konfliktov; b) Výzvy, ktorým čelia uhoľné regióny a regióny náročné na uhlík, sa skúmajú na základe prebiehajúceho procesu na územnej úrovni. Ďalšou líniou implementácie projektu je identifikovať faktory teritorializácie pôsobiace v rôznych uhoľných a uhlíkovo náročných regiónoch a analyzovať, vysvetliť ich dynamiku a vzájomné pôsobenie; c) Prechod k čistej energie nemožno chápať iba ako technologickú zmenu alebo priemyselný posun a je preto potrebné ho analyzovať ako sociálno-ekonomicko-psychologický proces ovplyvňujúci život miestnych spoločenstiev. V tomto ohľade je projekt zameraný na štúdium stratégií zvládania procesu zo širokého spektra perspektív: viacrozmerná perspektíva kombinujúca rôzne disciplinárne rámce; porovnávacia perspektíva, vypracovanie komplexného súboru prípadových štúdií; viacúrovňová perspektíva do ktorej sú zapojení rôzni kľúčoví aktéri na územnej, regionálnej, národnej, európskej a globálnej úrovni. Každá z týchto stratégií bude rozpracovaná v špecifickom segmente výskumu: Teoretická oblasť, Analytická časť a Proaktívna oblasť.
Viac informácií o projekte na webovej stránke: ENTRANCES – Horizon 2020 (H2020) Project – ENergy TRANsitions from Coal and carbon: Effects on Societies (entrancesproject.eu).
Rozvíjať teoreticky a empiricky podložené chápanie prierezových otázok týkajúcich sa aspektov spoločenských a humanitných (sociálno-ekonomických, sociálno-technických, sociálno-ekologických, sociálno-kultúrnych, sociálno-politických a sociálno-psychologických a súvisiacich s rodovou rovnosťou) "prechodu na čistú energiu" v európskych uhoľných regiónoch a regiónoch s vysokými emisiami uhlíka.
1. Rozvíjať komplexné poznatky a aspektoch prechodu na čistú energiu v oblasti spoločenských a humanitných odvetví
2. Lepšie pochopiť výzvy, ktorým čelia vybrané európske regióny ťažby uhlia a regióny s vysokými emisiami uhlíka
3. Spoluvytvárať súbor odporúčaní zo zistení projektu s využitím viacúrovňových perspektív
4. Prispieť k spoločnej vízii zohľadnením spoločenských dôsledkov a príležitostí prechodu na čistú energiu
V projekte ENTRANCES budú použité viaceré metodologické prístupy.
WP1 si kladie za cieľ špecifikovať súbor charakteristických faktorov, dynamiky a vzorcov pre každú zo šiestich analytických zložiek projektu: socio-ekonomickú, socio-technickú, socio-ekologickú, socio-kultúrnu, sociálno-politickú a sociálno-psychologickú. Takéto faktory, dynamika a vzorce budú základom pre rozvoj metodického rámca WP2.
WP2 transformuje teoretický prístup vyvinutý vo WP1 do analytického rámca, ktorý bude nasadený vo WP3 a WP4 pre prípadové štúdie ťažby uhlia a uhlíkovo náročných regiónov. WP3 spolu s WP4 poskytne vstupy pre porovnávaciu analýzu (WP5) a pre spolutvorbu politických odporúčaní (WP6).
WP5 má za cieľ vykonať porovnávaciu analýzu s cieľom opísať a interpretovať spoločné črty a rozdiely medzi 13 regiónmi ťažby uhlia a uhlíkovo náročnými regiónmi v prechodnom období. To umožní identifikovať rôzne výzvy, stratégie zvládania a regionálne prechodné trajektórie a usporiadať ich do taxonómie. Využitím zákonitostí a rozdielov medzi prípadmi a použitím rôznych metód s ohľadom na ex-ante premenné aj expost faktory sa WP snaží odvodiť niektoré všeobecné informácie o „prechode na čistú energiu“ a jej rizikách pre vybrané regióny.
Cieľom WP6 je vyvinúť súbor praktických odporúčaní poskytujúcich konzistentný a integrovaný prehľad výsledkov projektu a zdieľané znalosti o prekážkach a vyhliadkach prechodu na čistú energiu a transformáciu v ťažbe uhlia a uhlíkovo náročných regiónoch.
WP7 má za cieľ vytvoriť a implementovať plán využívania, šírenia a komunikácie výsledkov projektu. Cieľom je zabezpečiť organizovaný prenos výsledkov najrelevantnejším zainteresovaným stranám, čím sa zvýši celkové pokrytie výsledkov projektu na regionálnej/európskej/globálnej úrovni.
CSPS prispeje takmer ku všetkým činnostiam plánovaným v projekte. Bude viesť najmä úlohu "Sociálno-politické kľúčové faktory, dynamika a vzorce" a bude sa zúčastňovať na úlohe "Prierezový pracovný priestor". CSPS bude tiež viesť "Výskumné protokoly a smernice" a úlohu "Nástroje na správu údajov" a vypracuje prípadovú štúdiu v Hornej Nitre. Na záver CSPS prispeje ku kvalitatívnej analýze v časti "Komparatívna analýza".
Prípadová štúdia Horná Nitra
Odporúčací list pre decíznu sféru Horná nitra
Správa o multidimenzionálnych kľúčových faktoroch
Viacrozmerný analytický rámec pre regióny náročné na uhlie a uhlík v prechode
Záverečná správa ENTRANCES