Koho ohrozuje energetická chudoba?

V júni 2024 bola Prognostickým ústavom publikovaná štúdia Energetická chudoba 2024, ktorej autorkou je Dušana Dokupilová.

Pod energetickou chudobou sa rozumie stav, v ktorom domácnosť nemá finančné prostriedky na úhradu výdavkov na energie alebo jej príjmy nedostatočne kryjú tieto výdavky, v dôsledku čoho po ich uhradení nie je schopná pokryť základné životné potreby. Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším podielom výdavkov na energie k disponibilným príjmom. Napriek tomu, že slovenské ceny elektriny a plynu patria k najnižším v EÚ. Tento fakt je prisudzovaný nízkym príjmom domácností, ako aj nedostatočnej energickej efektívnosti obydlí.

Súčasťou výskumu Dušany Dokupilovej je aj návrh definície energetickej chudoby, ktorá zohľadňuje špecifickú situáciu na Slovensku v súvislosti s celkovými príjmami domácností alebo výdavkami na energie. Analýza možných definícií bola publikovaná minulý rok v Hĺbkovej štúdii energetickej chudoby, ktorej spoluautorom je Daniel Gerbery (Katedra sociológie Filozofickej fakulty UK). Implementácia vhodnej definície energetickej chudoby umožní zistiť rozsah daného fenoménu a správne nasmerovať opatrenia.

Najnovšia štúdia Energetický chudoba 2024 obsahuje aktualizáciu definície a dát, ako aj nový termín „energeticky zraniteľná domácnosť“ a analýzu jedného z prostriedkov riešenia daného problému – kreditného systému. Za energeticky zraniteľnú sa považuje domácnosť, ktorá je ohrozená chudobou vzhľadom na zmenu podmienok, napríklad zvýšenie cien energií alebo klímy.

Výsledky výskumu poukazujú na energetickú chudobu ako vážny problém, ktorý je nutné akútne riešiť. Podľa dát z Rodinných účtov 2022, s prihliadnutím na počet členov domácnosti, až pätina disponibilných príjmov domácností ide na výdavky na energie. Energetická chudoba sa najviac vyskytuje na vidieku (52%). Skupiny obyvateľstva, ktoré sú najviac ohrozené sú rodiny s deťmi do 25 rokov, ako aj dôchodcovia žijúci samostatne alebo v pároch. Energetickou chudobou trpí viac ako 40% ekonomicky neaktívnych domácností jednotlivcov. Energetickej chudobe je celkovo vystavených 16% slovenských domácností.

 

Publikáciu Energetická chudoba 2024 si môžete stiahnuť tu: https://www.prog.sav.sk/portfolio/energeticka-chudoba-2024/

Publikáciu Hĺbková štúdia energetickej chudoby si môžete stiahnuť tu: https://www.prog.sav.sk/portfolio/hlbkova-studia-energetickej-chudoby/

Tlačová správa SAV o energetickej chudobe (4.7.2024): https://www.sav.sk/index.php?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=12066